Kryepeshkopi i Greqisë: Duhet të krenohemi me Kaçifën

Nga A2 CNN
6 Nëntor 2018, 15:11 | Aktualitet

Kryepeshkopi i Greqisë, Hieronymus i bën thirrje Anastas Janullatosit në Shqipëri që të reagojë lidhur me vrasjen e 35-vjeçarit grek Kostandinos Kacifas. Sipas tij, Kaçifa ishte grek në Vorio Epir dhe Greqia duhet të krenohet me të.

Apeli i Kryepeshkopit Hieronymus vjen në një kohë kur marrëdhëniet mes Shqipërisë dhe Greqisë janë tensionuar, pas vrasjes së të riut grek 9 ditë më parë nga RENEA, gjatë një aksioni për arrestimin e tij dhe kundërpërgjigjes më të shtëna. Kaçifa njihej si ekstremist grek dhe ishte pjesë e grupeve nacionaliste-ekstremiste greke.

A2 CNN Livestream

Dita jonë