Lamtumirë Internet Explorer! Nga 15 qershori zëvendësohet nga Microsoft Edge

Nga A2 CNN
14 Qershor 2022, 18:15 | Teknologji
Lamtumirë Internet Explorer! Nga 15 qershori zëvendësohet nga

Microsoft ka njoftuar përfundimin e mbështetjes teknike për shfletuesin e saj Internet Explorer. Vendimi dihej prej disa kohësh, por afati i shpallur nga kompania amerikane është 15 qershor 2022. Duke filluar nga nesër, platforma e kërkimit në ueb do të zëvendësohet me Microsoft Edge, bazuar në arkitekturën Chromium, në sistemet operative Windows 10 dhe më të fundit. Për ata me versione më të vjetra, si Windows 7, 8.10, IoT dhe Server, do të duhet ende pak kohë.

Internet Explorer u lançua më 24 gusht 1995 në Windows 95, sistemi i parë operativ GUI i Microsoft. Që nga fillimi i viteve 2000, shfletues të tjerë konkurrues kanë gërryer pjesën e tij të tregut, gjë që ka përshpejtuar rënien e tij, por nuk do të zhduket pa lënë gjurmë pas 27 vitesh shërbimi. Në Edge do të keni mundësi për të aksesuar një pjesë të funksionalitetit të shfletuesit të vjetër për të siguruar funksionalitetin e disa aplikacioneve ende të bazuara në shfletuesin e vjetër.

"Dalja në pension e Internet Explorer përfaqëson një moment historik për transformimin digjital të të gjithëve, si dhe klientët tanë. Ne kemi punuar shumë në këtë rrugë të braktisjes së IE dhe nuk do të kishim arritur kurrë deri këtu pa ju” - tha Eric Van Aelstyn, Menaxher i Marketingut të Produkteve të grupit Redmond.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli