Sondazh: A mendoni se figura e Ismail Qemalit njihet sa duhet?
  • Po 17%
  • Jo 78%
  • Nuk e di 6%

Mashtroi disa biznesmenë duke u premtuar tendera, kapet zyrtari “fake”

Nga A2 CNN
11 Gusht 2023, 10:14 | Kronikë
Mashtroi disa biznesmenë duke u premtuar tendera, kapet zyrtari

Një 39-vjeçar ka rënë në prangat e policisë së Tiranës, nën akuzën e mashtrimit me pasoja të rënda.

Në kuadër të operacionit “The eye”, u bë i mundur arrestimi i shtetasit I. A. (K). i dënuar më parë për të njëjtën veprimtari kriminale.

Nga verifikimet ka rezultuar se ky shtetas, përmes mashtrimit, ka përvetësuar shuma të konsiderueshme parash, nga biznesmenë të ndryshëm duke u prezantuar si zyrtar i lartë në institucione dhe në këmbim të shumave monetare iu ka premtuar atyre tendera të ndryshëm.

Në cilësinë e provës materiale u sekuestruan 2 aparate celulare, kontrata dhe dokumente të ndryshme, të cilat autori i dyshuar i përdorte për skemën e tij të mashtrimit.

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Tiranë, për veprime të mëtejshme procedurale.

Debat - nga Alba Alishani