Sondazh: A ju shqetëson lënia në harresë e Bibliotekës Kombëtare?
  • Po 100%
  • Jo 0%
  • Nuk më intereson 0%

Mbretëresha kryen detyrën e parë të madhe mbretërore që nga vdekja e princit Filip

Nga A2 CNN
11 Maj 2021, 13:10 | Bota

Mbretëresha Elizabeth II po kryen detyrën e saj të parë të madhe publike që nga vdekja e Dukës së Edinburgut, duke marrë pjesë në hapjen shtetërore të Parlamentit. Princi Philip kaloi dekada duke shoqëruar monarken në këtë ngjarje.

Ceremonia e këtij viti do të kthehet për shkak të pandemisë.

Kjo është paraqitja e parë zyrtare e monarkes në publik në rolin e saj si kryetare e shtetit, që nga vdekja e burrit të saj më 9 prill, në moshën 99-vjeçare.

Mbretëresha, 95-vjeçare ka vazhduar detyrat e saj zyrtare, përfshirë pjesëmarrjen në ngjarje virtuale, që kur mbaroi periudha dyjavore e zisë mbretërore.

Princi i Uellsit dhe Dukesha e Cornëall i janë bashkuar mbretëreshës për hapjen e shtetit, gjatë së cilës monarkja shënon fillimin e sesionit parlamentar duke mbajtur “Queen's Speech” Fjalimin e Mbretëreshës, i cili përcakton planet legjislative të qeverisë.

Kjo është një ngjarje shumë e njohur zakonisht, por është zvogëluar këtë vit për shkak të pandemisë.

Deputetëve dhe anëtarëve të Dhomës së Lordëve u kërkohet të mbajnë maska ​​gjatë gjithë kohës dhe të gjithë të pranishmëve u është dashur të bëjnë paraprakisht një test Covid.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli