Medvedev: Perëndimi nuk është i interesuar për paqen, por për të fituar para

Nga A2 CNN
16 Gusht 2023, 13:34 | Bota
Medvedev: Perëndimi nuk është i interesuar për paqen, por

Perëndimi nuk është i interesuar për negociatat për një zgjidhje paqësore në Ukrainë, por kërkon të fitojë sa më shumë para për kompleksin e tij ushtarako-industrial.

Kështu deklaroi zëvendëskryetari i Këshillit të Sigurimit të Federatës Ruse Dmitry Medvedev.

"Fjalimi i tyre se është koha për t'u ulur në tryezë dhe për të filluar bisedimet e paqes është thjesht mashtrim. Ata duan të vazhdojnë të rrotullojnë volantin ushtarak për të fituar para për buxhetet e tyre," tha ai.

Lufta në Ukrainë është sot në ditën e 539. Kievi ka konfirmuar për herë të parë se është përgjegjës për sulmet e tetorit dhe të muajit të kaluar në urën e Krimesë. CNN ka siguruar një video ekskluzive të bombardimit të korrikut nga Shërbimi i Sigurisë Civile të Ukrainës (SBU).

“Qytetarët dhe qeveria, të gjithë duhet të përgatiten për një luftë të gjatë dhe të vështirë ”, thotë Kievi, i cili gjithashtu njofton se ka ripushtuar fshatin Urozhaine në rajonin e Donetskut, në lindje të vendit.

A2 CNN Livestream

A2 Business