Sondazh: Cilat janë aktivitetet tuaja gjatë fundjavës?
  • Sport 13%
  • Me miqtë dhe familjen 53%
  • Rri në shtëpi 33%

Në morgë s’ka më vende, në Sudan rrezikohet shpërthimi i kolerës

Nga A2 CNN
10 Gusht 2023, 08:22 | Bota
Në morgë s’ka më vende, në Sudan rrezikohet

Ndërsa lufta në Sudan po i afrohet katër muajve të luftimeve intensive, morgët në kryeqytetin Khartoum kanë arritur kapacitetin e tyre, thonë punonjësit e ndihmës.

“Mijëra kufoma janë lënë të kalben rrugëve, ndërsa mjekët dhe organizatat e ndihmës paralajmërojnë për një shpërthim të afërt kolere. Morgjet e Khartoum kanë arritur “pikën e thyerjes“, tha të martën grupi ndërkombëtar i ndihmës "Save The Children".

Trupat në morgë gjithashtu po dekompozohen pasi ndërprerjet e zgjatura të energjisë i kanë lënë ata pa frigorifer, tha grupi. Nuk ka mbetur gjithashtu asnjë staf mjekësor, duke i lënë kufomat “të ekspozuara dhe të patrajtuara”.

Përleshjet mes Forcave të Armatosura Sudaneze (SAF) dhe Forcave të Mbështetjes së Shpejtë paraushtarake (RSF) shpërthyen në mesin e prillit, ndërsa të dyja palët u përpoqën të merrnin kontrollin e kryeqytetit.

Dhuna ka vrarë të paktën 1105 njerëz dhe ka plagosur 12.115 që nga 11 korriku, raportoi Zyra e OKB-së për Koordinimin e Çështjeve Humanitare (OCHA) muajin e kaluar, duke cituar të dhëna nga Ministria Federale e Shëndetësisë. Ai tha se numrat aktualë ka të ngjarë të jenë shumë më të larta.

Të paktën 435 fëmijë janë vrarë dhe të paktën 2025 të tjerë janë plagosur, sipas UNICEF. Mesatarisht, një fëmijë vritet ose plagoset çdo orë, llogarit organi i OKB-së.

“Një kombinim i tmerrshëm i numrit në rritje të kufomave, mungesa e ujit, mosfunksionimi i shërbimeve të higjienës dhe kanalizimeve dhe mungesa e opsioneve të trajtimit të ujit po nxitin gjithashtu frikën e një shpërthimi kolere në qytet”, tha "Save The Children" në një deklaratë.

https://a2news.com/2023/05/02/kriza-ne-sudan-civilet-perballe-nje-katastrofe-mbi-100-mije-persona-jane-larguar-nga-vendi/
https://a2news.com/2023/05/21/nderpriten-luftimet-ne-sudan-palet-arrijne-nje-tjeter-armepushim/
https://a2news.com/2023/06/28/kremtimi-i-kurban-bajramit-vendoset-serish-armepushimi-ne-sudan/

A2 CNN Livestream

Debat - nga Alba Alishani