Negociatat për reformën, Kim, Soreca dhe ambasadori britanik në selinë e PD

Nga A2 CNN
1 Qershor 2020, 11:26 | Politikë
Negociatat për reformën, Kim, Soreca dhe ambasadori britanik në

Pas dështimit të një marrëveshje një ditë më parë, kjo e hënë ka nisur me negociata nga ndërkombëtarët, në përpjekje për të ndihmuar mazhorancën dhe opozitën të gjejnë kompromis.

Burime të A2 konfirmojnë se herët në mëngjes, Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimit Europian kanë qenë në komunikim me Partinë Demokratike, me qëllim që palët të afrojnë qëndrimet e tyre, por edhe të bëjnë lëshimet e nevojshme që çojnë në dakordësi.

Nga ana tjetër, edhe vetë kreu i PD-së, Lulzim Basha është vënë në lëvizje duke thirrur sot në mbledhje ekspertët demokratë për reformën zgjedhore. Më pas në orën 14:00 kreu i PD-së do të mbledhë edhe aleatët e opozitës së bashkuar, për t’i njohur mbi çfarë u negociua në tryezë një ditë më parë dhe çfarë mund të çojë në marrëveshjen e shumëkërkuar nga faktori ndërkombëtar për Reformën Zgjedhore.

Ndërsa në orën 15:00, ambasadorja e SHBA Yuri Kim, ai i BE, Luigi Soreca, dhe ai i Britanisë së Madhe, Duncan Norman, do të shkojnë në selinë e PD. Norman është njeriu i cili negocioi uljen e palëve në tryezë për Reformën Zgjedhore në janar.

https://a2news.com/2020/06/01/reforma-zgjedhore-yuri-kim-mos-kembengulni-per-gjera-te-pazbatueshme-koha-te-mbani-fjalen/
https://a2news.com/2020/06/01/reforma-zgjedhore-soreca-ne-linje-te-plote-me-rekomandimet-e-osbe-odihr/

A2 CNN Livestream

Dita jonë 2024