Sondazh: Dita ndërkombëtare kundër SIDA-s, sa i përdorni masat mbrojtëse?
  • Gjithmonë 14%
  • Shpesh 14%
  • Asnjëherë 71%

Nju Jorku mbyll plazhin pasi një grua u kafshua nga peshkaqeni

Nga A2 CNN
8 Gusht 2023, 21:50 | Bota
Nju Jorku mbyll plazhin pasi një grua u kafshua nga peshkaqeni

Qyteti i Nju Jorkut mbylli plazhin e tij popullor Rockaway të martën, pasi një grua 50-vjeçare u kafshua nga një peshkaqen të hënën në mbrëmje. Sipas zyrtarëve, gruaja ishte duke notuar pranë Beach 59th Street, kur një peshkaqen e kafshoi në këmbë.

Rojet e shpëtimit e nxorën gruan nga uji dhe i dhanë ndihmën e parë para se të dërgohej në spital, raporton BBC.

Zyrtarët thanë se ajo është në gjendje kritike, por të qëndrueshme, me një çarje të thellë në kofshë.

Incidenti shënon kafshimin e parë të konfirmuar të peshkaqenit në plazhin Rockaëay, tha departamenti i parqeve.

"Ne shpresojmë për një shërim të plotë. Megjithëse kjo ishte një ngjarje e frikshme, ne duam t'u kujtojmë njujorkezëve se kafshimet e peshkaqenëve në Rockaëay janë jashtëzakonisht të rralla", tha departamenti i parqeve në një deklaratë.

Pas kafshimit të peshkaqenit të hënën, helikopterët kontrolluan ujërat për peshkaqenë, por nuk gjetën asnjë. Zjarrfikësit dhe departamentet e policisë së Nju Jorkut do të vazhdojnë të kërkojnë ujërat dhe plazhi do të mbetet i mbyllur si për surfistët ashtu edhe për notarët të martën.

Ekspertët thonë se sulmet e peshkaqenëve janë jashtëzakonisht të rralla. Sipas Dosjes Ndërkombëtare të Sulmit të Peshkaqenëve, shteti i Nju Jorkut kishte vetëm 8 kafshime të paprovokuara në vitin 2022 dhe asnjë nuk rezultoi fatal.

Ditari A2 CNN