Po vjen "arma sekrete" kundër mushkonjave

Nga A2 CNN
18 Gusht 2023, 12:11 | Lifestyle
Po vjen "arma sekrete" kundër mushkonjave

Vera është një luftë e përjetshme kundër mushkonjave. Pothuajse nuk ka asnjë natë që, ndërsa shijon një mbrëmje të qetë në shoqërinë e miqve dhe familjarëve, kët insekte të mos shfaqen. Si ta shmangim këtë? Metoda më e mirë është përdorimi i insekticideve, por jo gjithmonë është mjaftueshëm.

Edhe një nga manjatët e mëdhenj të teknologjisë, miliarderi Bill Gates, po përpiqet të gjejë zgjidhjen përfundimtare.

“E vërteta, fatkeqësisht, është se ne të gjithë kemi aromë si ushqim i shijshëm për mushkonjat,” shpjegon ai përmes një postimi të ri në blogun e tij.

Ilaçi përfundimtar mund të vijë nga Zvicra, falë kompanisë dsm-firmenich, një kompani aromatike që punon në një formulë që përmban aroma që i largojnë mushkonjat.

Vetë Bill Gates ka ndjekur nga afër punën e kësaj kompanie, e specializuar në zhvillimin e shijeve dhe aromave. Kjo kompani synon të mbrojë popullsinë nga pickimi i mushkonjave, pasi ato transmetojnë sëmundje që shkaktojnë vdekjen e mijëra njerëzve çdo vit në mbarë botën. Sistemi duket i thjeshtë: përfshin në produktet e përditshme aroma që i largojnë këto insekte të bezdisshme. Sidomos, u përqendruan në sapun dhe detergjent pluhur për larjen e rrobave.

Puna nuk do të ndalet me kaq sepse po mendohet edhe prodhimi i kremrave për trupin.

“Ideja është që të fitoni një shtresë shtesë mbrojtjeje pa pasur nevojë të shtoni hapa të rinj në rutinën tuaj të përditshme ose të blini produkte të reja”, shton Bill Gates.

Nga kompania janë të vetëdijshëm se nuk do të ishte një zgjidhje e mrekullueshme, por të kombinuara me mjete të tjera si përdorimi i rrjetave kundër mushkonjave, mund të ndihmojnë në uljen e ndjeshme të pickimeve.

Për të konfirmuar efektivitetin e secilës aromë, u krye një test në të cilin një person vendosi krahun e tij brenda një hapësire të mbyllur plot me mushkonja. Nëse ka vetëm dy pickime, testi konsiderohet i dështuar dhe era përjashtohet. Një nga më efektivet deri tani mban erë zambaku, një aromë e lehtë lulesh e përdorur zakonisht në parfumeri. Tani mbetet pjesa më e vështirë: përshtatja e tij me një parfum dhe mbajtja e tij gjatë gjithë ditës.

https://a2news.com/2023/08/16/pse-ka-me-shume-mushkonja-kete-vit-obsh-e-shqetesuar-per-semundjet-e-shkaktuara-prej-tyre/

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Bruna Çifligu