Pronari i TikTok i jep Kinës të dhënat më sensitive

Nga A2 CNN
16 Gusht 2022, 11:12 | Teknologji
Pronari i TikTok i jep Kinës të dhënat më sensitive

Kompanitë më të mëdha kineze online, si Alibaba, ByteDance - që ka në pronësi TikTok dhe Tenent, kanë ndarë detajet e algoritmeve të tyre me qeverinë kineze, diçka që ndodh për herë të parë, sipas tyre.

Algoritmet vendosin se çfarë postimesh shohin përdoruesish dhe renditjen sesi i shohin ato, duke u bërë kështu një pikë kyçe për rritjen e platformave të rrjeteve sociale. Në përgjithësi ato ruhen me fanatizëm nga kompanitë. Në Shtetet e Bashkuara, Meta - kompania mëmë e Facebook - dhe Alphabet - kompania mëmë e Google - kanë deklaruar se algoritmet janë sekret tregtar.

Rregullatori kinez i hapësirës kibernetike (CAC) ka publikuar një listë me përshkrimet e 30 algoritmeve dhe deklaroi se lista do të përditësohet vazhdimisht. Sipas tij, kjo bëhet për të minimizuar abuzimin me të dhënat e përdoruesve.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Bruna Çifligu