Sondazh: Dita ndërkombëtare kundër SIDA-s, sa i përdorni masat mbrojtëse?
  • Gjithmonë 17%
  • Shpesh 17%
  • Asnjëherë 67%

"Asgjë nuk ka mbetur", mijëra palestinezë ikin në jug, ndërsa Izraeli rrit bombardimet në Gaza

Nga A2 CNN
9 Nëntor 2023, 07:16 | Bota

Dhjetëra palestinezë u vranë në bombardimet intensive izraelite gjatë natës në kampin e refugjatëve Jabalia në veri dhe në perëndim të Gazës.

Mijëra palestinezë u larguan nga Gaza veriore të mërkurën, duke udhëtuar me kilometra në këmbë përmes enklavës së shkatërruar në një eksod në rritje të nxitur nga bombardimet  e intensifikuara tokësore dhe ajrore të Izraelit.

Marshimi i njerëzve, gra, fëmijë dhe të moshuar u nis drejt rrugës Salah Eddin, një nga dy autostradat veri-jug në Gaza, përgjatë një korridori evakuimi të shpallur nga Forcat Mbrojtëse të Izraelit.

Një vajzë adoleshente e krahasoi lëvizjen masive me "Nakba" ose katastrofë, termi arab për dëbimin e palestinezëve nga qytetet e tyre gjatë themelimit të Izraelit.

Një prej palestinezëve u shpreh për CNN se ai dhe fqinjët e tij kishin jetuar "ditë të tmerrshme". Ai tha se ata kishin lënë shtëpinë e tyre në veri të Gazës dhe ishin zhvendosur disa herë, por ishte e pamundur t'i shpëtonin sulmeve ajrore.

“Kjo luftë nuk la asgjë të sigurt – as kishat, as xhamitë apo asgjë. Sot, ata hodhën fletëpalosjen që na urdhëronte të largoheshim në zonën e pretenduar të sigurt. Tani jemi përtej kësaj zone të Wadi Gazës dhe ende po dëgjojmë bombardime. Nuk ka vend të sigurt në Gaza.”

Ishte dita e pestë me radhë që IDF hapi një dritare evakuimi dhe numri i njerëzve që ikin nga jugu është rritur çdo ditë.

OKB-ja tha se 2000 vetë ishin larguar nga jugu të dielën, duke u rritur në 15.000 të martën. Qeveria izraelite tha se 50.000 banorë të Gazës udhëtuan përmes korridorit të evakuimit të mërkurën.

Izraeli ka intensifikuar ofensivën e tij brenda Gazës, pas sulmeve të 7 tetorit që lanë 1400 të vdekur në Izrael, ndërsa kryeministri Netanyahu ka refuzuar sërish mundësinë e një armëpushimi pa lirimin e pengjeve.

Të paktën 10.569 palestinezë të vrarë në sulmet izraelite në Gaza që nga 7 tetori.

Dita jonë