Sondazh: Dita ndërkombëtare kundër SIDA-s, sa i përdorni masat mbrojtëse?
  • Gjithmonë 0%
  • Shpesh 0%
  • Asnjëherë 0%

Hamas konfirmon negociatat për pengjet! Hezbollahu kërcënon me luftë rajonale nëse sulmet në Gaza vazhdojnë

Nga Xhevahir Qardaku
8 Nëntor 2023, 19:36 | Bota

Hamas konfirmon negociatat për pengjet! Hezbollahu kërcënon me

Hamas konfirmon se po zhvillohen negociata për lirimin e 12 pengjeve, prej të cilëve 6 amerikanë, në këmbim të 3 ditëve armëpushim. Këtë e raportojnë mediat ndërkombëtare, duke cituar burime pranë grupit militant palestinez.

Një zëdhënës i Hamas bën me dije se rruga e vetme për lirimin e pengjeve është përmes një marrëveshjeje që parashikon shkëmbimin e të burgosurve. TGCOM shkruan se në negociatat me palestinezët, janë përfshirë edhe karabinierë italianë që kanë shkuar në Izrael. Gjithashtu, Italia po dërgon dhe një anije-spital pranë brigjeve të Gazës për të trajtuar civilët e plagosur apo lënduar gjatë luftës. 

Ndërkohë, Organizata e Kombeve të Bashkuara, gjithnjë e më shumë po ngre zërin në mbrojtje të civilëve palestinezë. Shefi i OKB-së, Antonio Guterres, thotë se vdekjet në Gaza tregojnë se ka diçka që nuk shkon me operacionin e Izraelit.

Ditari A2 CNN