Sondazh: A kujdeseni për datat e skadencës së produkteve ushqimore?
  • Gjithmonë 69%
  • Rrallë 19%
  • Asnjëherë 13%

“Dorëzohet” Erdogan, nënshkruan protokollin për anëtarësimin e Suedisë në NATO

Nga A2 CNN
26 Janar 2024, 08:09 | Bota

“Dorëzohet” Erdogan, nënshkruan protokollin për

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka nënshkruar të enjten protokollin e anëtarësimit të Suedisë në NATO, pas ratifikimit të projektligjit përkatës nga Kuvendi Kombëtar, të martën mbrëma.

Siç raporton Reuters, ligji për miratimin e ratifikimit të protokollit të pranimit të Suedisë në NATO është publikuar në Gazetën e Qeverisë Turke dhe ka hyrë në fuqi. Pas nënshkrimit, hiqet edhe pengesa e fundit nga ana e Ankarasë për anëtarësimin e Suedisë në NATO.

Kujtojmë që Suedia paraqiti një kërkesë për t’u anëtarësuar në Organizatën e Traktatit të Atlantikut të Veriut në maj 2022 pas shpërthimit të luftës në Ukrainë në shkurt të të njëjtit vit, por procesi i anëtarësimit, i cili kërkon miratimin e të gjithë anëtarëve, u vonua nga Turqia dhe Hungaria.

Kështu, Hungaria është tani pengesa e fundit e Suedisë për t’u bashkuar me aleancën.

A2 CNN Livestream

Dita jonë