Sondazh: Cilat janë faktorët më të rëndësishëm për zhvillimin e një fëmije?
  • Edukimi shkollor 6%
  • Kujdesi familjar 82%
  • Ndikimi i shoqërisë 12%

Irani nis sulmet me raketa në Irak dhe Siri, pretendon se shkatërron bazën e spiunazhit izraelit

Nga A2 CNN
16 Janar 2024, 08:46 | Bota

Irani nis sulmet me raketa në Irak dhe Siri, pretendon se shkatërron

Garda Revolucionare e Iranit lëshoi ​​të hënën raketa balistike në atë që, sipas saj, ishte një bazë spiunazhi për agjencinë e inteligjencës izraelite Mossad në Irakun verior dhe në "grupet terroriste anti-iraniane" në Siri. Ky është përshkallëzimi i fundit i armiqësive që rrezikon të kalojë më tej në një spirale më të gjerë konflikti rajonal.

Forcat iraniane thanë se sulmi raketor i mesnatës në Irak shkatërroi "një nga selitë kryesore të spiunazhit" të Izraelit në Erbil, kryeqyteti i rajonit gjysmë autonom të Kurdistanit, në përgjigje të atyre që thanë se ishin sulmet izraelite që vranë komandantët e Gardës Revolucionare iraniane dhe anëtarët e frontit të rezistencës iraniane.

"Kjo seli ka qenë qendra për zhvillimin e operacioneve të spiunazhit dhe planifikimin e akteve terroriste në rajon dhe Iran”, tha në një deklaratë të hënën Korpusi i Gardës Revolucionare Islamike (IRGC).

Sulmet u dënuan nga Shtetet e Bashkuara dhe u konsideruan si të pamatura dhe të pasakta.

Garda revolucionare iraniane tha gjithashtu se goditi disa lokacione në Erbil dhe pretendoi se synonte "vendet e grupeve opozitare iraniane".

Të paktën katër civilë u vranë dhe gjashtë të tjerë u plagosën në sulm, sipas një deklarate të martën herët nga Këshilli i Sigurimit i rajonit të Kurdistanit.

"Kjo shkelje flagrante minon sovranitetin e Rajonit të Kurdistanit dhe Irakut", tha Këshilli i Sigurimit në deklaratën e tij, i cili akuzoi Iranin për përdorimin e preteksteve të pabaza për të sulmuar Erbilin, një rajon historikisht i qëndrueshëm, për të cilin tha se nuk kishte paraqitur kurrë një kërcënim për asnjë palë.

Gjithashtu të hënën, IRGC tha se gjuajti raketa balistike në bazat e grupeve terroriste anti-iraniane në territoret e pushtuara të Sirisë.

Sipas saj, objektivat ishin përfshirë në bombardimet e fundit në qytetin e Kermanit, gjatë një memoriali për komandantin e vrarë të Forcave Quds, Qasem Soleimani, që la dhjetëra të vdekur dhe të plagosur.

ISIS mori përgjegjësinë për dy shpërthimet vdekjeprurëse pranë vendit të varrimit të Soleimanit, në atë që ishte sulmi më vdekjeprurës në Iran që nga revolucioni i vitit 1979.

Në deklaratën e saj, IRGC tha se "identifikoi dhe shkatërroi një numër komandantësh dhe elementesh kryesore të terrorizmit, veçanërisht Daesh (ISIS), në territoret e pushtuara të Sirisë, duke gjuajtur një numër raketash balistike.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Bruna Çifligu