Konsumuan alkool artizanal, 34 persona të vdekur të helmuar

Nga A2 CNN
20 Qershor 2024, 18:41 | Bota

Konsumuan alkool artizanal, 34 persona të vdekur të helmuar

Të paktën 34 persona humbën jetën pasi konsumuan një pije alkoolike të prodhuar në mënyrë artizanale në shtetin jugor të Indisë, Tamil Nadu.

Ngjarja ndodhi në lagjen Kallakuruchi, ku disa banorë u ndjenë keq pasi konsumuan pijen alkoolike. Të paktën 80 persona po trajtohen në spitale me shenja të ndryshme helmimi dhe diarre, teksa ekziston frika se bilanci i viktimave mund të rritet.

Autoritetet kanë pezulluar gjithashtu një zyrtar të lartë të policisë dhe dhjetë zyrtarë të tjerë, të cilët akuzohen se kanë lejuar shpërndarjen e këtyre pijeve kontrabandë.

Dhjetëra njerëz vdesin në Indi çdo vit pasi kanë pirë alkool të prodhuar në mënyrë artizanale. Prodhuesit shpesh shtojnë metanol, një formë shumë toksike e alkoolit që përdoret për të rritur forcën e tij.

Nëse gëlltitet edhe në sasi të vogla, metanoli mund të shkaktojë verbëri, dëmtim të mëlçisë dhe vdekje.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi