Kreu rrjedhjen më të madhe të informacionit në historinë e CIA-s, dënohet me 40 vjet burg ish-punonjësi

Nga A2 CNN
2 Shkurt 2024, 07:47 | Bota
Kreu rrjedhjen më të madhe të informacionit në
Foto e Joshua Schulte marrë nga profili i tij në LinkedIn

Një ish-punonjës i CIA-s u dënua me 40 vjet burg pasi kreu rrjedhjen më të madhe të të dhënave në historinë e agjencisë, njoftoi të enjten Zyra e Prokurorit të SHBA-së në Distriktin Jugor të Nju Jorkut.

Joshua Schulte, i cili u akuzua për dorëzimin e grupeve të të dhënave të klasifikuara te WikiLeaks në vitin 2016, u dënua në vitin 2022 për grumbullim dhe transmetim të paligjshëm të informacionit të mbrojtjes kombëtare dhe pengim të një hetimi penal dhe procedimit të jurisë së madhe, ndër akuza të tjera. Sipas Zyrës së Prokurorit të SHBA, ai u shpall gjithashtu fajtor në vitin 2023 për marrjen, posedimin dhe transportin e pornografisë së fëmijëve.

Schulte kishte punuar si inxhinier kompjuteri në Qendrën e CIA-s për Inteligjencën Kibernetike dhe krijoi mjete kibernetike që mund të kapnin të dhëna të pazbuluara nga kompjuterët.

“Joshua Schulte e tradhtoi vendin e tij duke kryer disa nga krimet më të pacipa, të urryera të spiunazhit në historinë amerikane”, tha në një deklaratë prokurori amerikan Damian Ëilliams. "Ai i shkaktoi dëme të pallogaritshme sigurisë sonë kombëtare në kërkimin e tij për hakmarrje kundër CIA-s për reagimin e saj ndaj shkeljeve të sigurisë së Schulte-s ndërsa ishte i punësuar atje."

"Kur FBI e kapi atë, Schulte u përpoq t'i shkaktonte edhe më shumë dëm këtij kombi duke bërë atë që ai e përshkroi si një 'luftë informacioni' për publikimin e informacionit tepër sekret nga prapa hekurave," shtoi Ëilliams. "Dhe gjatë gjithë kohës, Schulte mblodhi mijëra e mijëra video dhe imazhe të fëmijëve që i nënshtroheshin abuzimit të sëmurë për kënaqësinë e tij personale."

"Sot, Joshua Schulte u ndëshkua me të drejtë jo vetëm për tradhtinë e tij ndaj vendit tonë, por për posedimin e tij të konsiderueshëm të materialeve të tmerrshme pornografike për fëmijë," tha në një deklaratë ndihmësdrejtori përgjegjës i FBI-së, James Smith. Ashpërsia e veprimeve të tij është evidente dhe dënimi i shqiptuar pasqyron përmasat e kërcënimit shqetësues dhe të dëmshëm që vjen nga sjellja e tij kriminale.

 

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli