Sondazh: Dita ndërkombëtare kundër SIDA-s, sa i përdorni masat mbrojtëse?
  • Gjithmonë 14%
  • Shpesh 14%
  • Asnjëherë 71%

Netanjahu mbledh kabinetin: Së shpejti lajme të mira... CNN: Për çdo peng, Izraeli do lirojë 3 palestinezë

Nga A2 CNN
21 Nëntor 2023, 18:16 | Bota

Netanjahu mbledh kabinetin: Së shpejti lajme të mira... CNN: Për

Lirimi i pengjeve izraelite ishte tema kryesore e bisedimeve të Kryeministrit Netanjahu me kabinetin e luftës, pas lajmeve se së shpejti do të ketë një marrëveshje me Hamasin për një armëpushim 5 ditor.

Gjatë fjalës së tij lideri izraelit informoi anëtarët e kabinetit se shumë shpejt do të ketë lajme të mira për çështjen e pengjeve, që tashmë qëndrojnë në robëri në duart e Hamasit, që prej 7 tetorit.

Më tej, Netanjahu u takua dhe me ushtarët e një reparti, të cilëve iu përsëriti qëndrimin se shkatërrimi i Hamasit vijon të jetë një nga objektivat kryesore.

Mediat ndërkombëtare i kanë bërë jehonë një marrëveshje të mundshme mes Izraelit dhe Hamasit në orët në vijim, e cila sipas tyre bëhet për motive humanitare.

Sipas CNN, e cila citon disa burime, palët kanë rënë dakord që për çdo peng izraelit të lirohen 3 palestinezë që qëndron në burgje, kryesisht fëmijë dhe gra.

Gjithashtu, pjesë e akordit është një armëpushim 4-5 ditor që mund të zgjatet në varësi të pengjeve të liruara, ndërkohë që Izraeli do të ndalojë mbikëqyrjen ajrore me dronë në Rripin e Gazës.

Nga lajmet e fundit nga fronti i luftës raportohet se ushtria izraelite ka vrarë gjatë një sulmi në Gaza dhe nipin e liderit të Hamasit, Ismail Haniyeh.

 

 

Ditari A2 CNN