Sondazh: Sa e rrezikon Shqipërinë përshkallëzimi i konfliktit Iran - Izrael?
  • Shumë 22%
  • Pak 78%
  • Aspak 0%

Nxënësve rusë do t'u mësohet teknologjia e dronëve ushtarakë në shkolla

Nga A2 CNN
2 Shkurt 2024, 17:02 | Bota

Nxënësve rusë do t'u mësohet teknologjia e dronëve

Agjencia ruse e lajmeve TASS, duke cituar një zyrtar të lartë, ka raportuar se nxënësve të shkollave ruse do t'u mësohet teknologjia e dronëve për qëllime ushtarake dhe industriale në kurse ndërtimi.

Zëvendësministrja ruse e Arsimit, Tatiana Vasilyeva, tha gjithashtu në parlament se studentëve duhet t'u jepet më shumë kohë për t'u mësuar vizatimin teknik, një aftësi thelbësore për punën e lidhur me dizajnin.

Mediat ndërkombëtare njoftojnë se, dronët që variojnë nga pajisjet e dorës, deri tek avionët e plotë, janë bërë një nga armët kryesore në luftën në Ukrainë.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli