Putin vizitë zyrtare në Turqi, takim “kokë më kokë” me Erdogan, zbardhet agjenda e Presidentit rus

Nga A2 CNN
31 Janar 2024, 17:16 | Bota

Putin vizitë zyrtare në Turqi, takim “kokë më

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin do të vizitojë Turqinë më 12 shkurt për t’u takuar me presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan , njoftoi një zyrtar turk. Presidenti turk do të vizitojë edhe Egjiptin më 14 shkurt. Kjo do të jetë vizita e tij e parë në Egjipt që nga viti 2013.

Takimi midis Erdoganit dhe presidentit egjiptian Abdel Fattah al-Sisi pritet të diskutojë ndihmën humanitare për palestinezët në Gaza dhe hapat për t’i dhënë fund luftës, thanë zyrtarët, duke folur në kushte anonimiteti, sepse vizita nuk është bërë ende. .

Rritja e tregtisë dhe përcaktimi i kufijve të juridiksionit detar në Mesdheun Lindor janë gjithashtu në axhendë, thanë zyrtarët.

Një hap i rëndësishëm drejt normalizimit të marrëdhënieve dypalëshe u bë vitin e kaluar në korrik, kur ministritë e jashtme të dy vendeve njoftuan se marrëdhëniet diplomatike u ngritën sërish në nivel ambasador.

A2 CNN Livestream

A2 Business