Sondazh: A mendoni se është rritur roli i Shqipërisë në politikën ndërkombëtare?
  • Po 54%
  • Jo 46%

Rrëzohet avioni luftarak amerikan pranë Koresë së Jugut, i treti brenda një viti

Nga A2 CNN
31 Janar 2024, 07:43 | Bota

Rrëzohet avioni luftarak amerikan pranë Koresë së Jugut, i

Një avion luftarak F-16 i Forcave Ajrore të Shteteve të Bashkuara u rrëzua pasi pësoi një emergjencë gjatë fluturimit në brigjet e Koresë së Jugut të mërkurën. Ky është rrëzimi i tretë të një prej avionëve luftarakë të ushtrisë amerikane me bazë në Kore në më pak se një vit.

Sipas një deklarate nga Baza Ajrore Kunsan, incidenti ndodhi gjatë një misioni stërvitor mbi ujërat në perëndim të Gadishullit Korean, rreth orës 08:41 të mëngjesit me orën lokale, rreth 180 kilometra në jug të kryeqytetit Seul.

Piloti u hodh në mënyrë të sigurt dhe u gjet rreth 50 minuta pas rrëzimit, thuhet në deklaratën e Forcave Ajrore. Piloti ishte i vetëdijshëm dhe u dërgua në një institucion mjekësor për vlerësim, tha baza.

"Ne jemi shumë mirënjohës për forcat e shpëtimit të Republikës së Koresë dhe të gjithë shokët tanë të skuadrës që bënë të mundur rikuperimin e shpejtë të pilotit tonë", tha në një deklaratë kolonel Matthew Gaetke, komandanti i “8th Fighter Wing”. "Tani ne do të zhvendosim fokusin tonë në kërkimin dhe rikuperimin e avionit."

Shkaku i emergjencës gjatë fluturimit është nën hetim, tha baza.

Rrëzimi i së mërkurës ishte i treti i një F-16 me bazë në Korenë e Jugut në më pak se një vit, megjithëse nuk ka indikacione se ato janë të lidhura.

Në dhjetor, një F-16 nga Kunsan u rrëzua në brigjet perëndimore të gadishullit gjatë stërvitjes. Piloti u hodh dhe u shpëtua nga forcat detare të Koresë së Jugut, tha në atë kohë “8th Fighter Wing”, duke shtuar se nuk do të jepej më informacion mbi atë përplasje derisa të përfundonte hetimi.

Në maj 2023, një F-16 u përplas në një zonë bujqësore pranë bazës ajrore Osan, në jug të Seulit, gjatë stërvitjes. Piloti i atij avioni gjithashtu u hodh i sigurt dhe rasti iu referua hetimit.

F-16 është kali i punës i luftëtarëve të Forcave Ajrore të SHBA-së, me 738 avionë me një motor në flotë, sipas "Forcave Ajrore Botërore 2024" të Flight Global. Forcat Ajrore thonë se F-16 përbëjnë rreth gjysmën e inventarit të saj të avionëve luftarakë.

Shërbimi humbet nga tre deri në katër njësi të avionit çdo vit për shkak të fatkeqësive në mbarë botën, sipas statistikave nga Qendra e Sigurisë së Forcave Ajrore, të ofruara për herë të fundit pas vitit fiskal 2021.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli