Sondazh: Të bëhesh i pasur në Shqipëri është:
  • E lehtë 9%
  • E vështirë 64%
  • E pamundur 27%

Schwarzenegger takon familjarët e pengjeve izraelite

Nga A2 CNN
2 Dhjetor 2023, 08:37 | Bota

Schwarzenegger takon familjarët e pengjeve izraelite

Ish-guvernatori i Kalifornisë, Arnold Schwarzenegger u takua të premten me të afërmit e tre personave të kapur nga Hamasi në Izrael dhe që mbahen në Gaza, duke i mbështetur ata për të dashurit e tyre. Takimi u organizua nga Muzeu i Tolerancës në Jerusalem.

Schwarzenegger u dha vizitorëve të tij skulptura shqiponje bronzi, ndërsa ata i paraqitën atij etiketat e qenve "Bring Them Home".

Duke e deklaruar veten "mik i madh i popullit hebre dhe Izraelit", Schwarzenegger tha se donte të përforconte mesazhin për të mos braktisur ata që mbeten peng.

Izraeli thotë se Hamasi, grupi militant që sundon Gazën, mori 240 pengje në sulmin e 7 tetorit që vrau gjithashtu 1200 njerëz dhe filloi një luftë në Lindjen e Mesme.

Gjatë një pauze shtatë-ditore në luftimet që përfunduan të premten, zyrtarët thanë se 110 pengje - 86 izraelitë dhe 24 të huaj, u liruan në këmbim të të burgosurve palestinezë, ndërsa trupat e dy pengjeve u gjetën nga trupat izraelite.

A2 CNN Livestream

Dita jonë