Shkon mbi 27 mijë numri i palestinezëve të vrarë në Gaza

Nga A2 CNN
6 Shkurt 2024, 07:48 | Bota

Shkon mbi 27 mijë numri i palestinezëve të vrarë në

Të paktën 27.478 palestinezë janë vrarë dhe 66.835 të tjerë janë plagosur në sulmet izraelite në Rripin e Gazës që nga 7 tetori. Ministria e Shëndetësisë me bazë në Gaza, theksoi se shumica e viktimave janë fëmijë dhe gra.

Sipas ministrisë, vetëm në 24 orët e fundit, të paktën 113 persona janë vrarë dhe 205 të tjerë janë plagosur nga sulmet izraelite.

Izraeli nisi një ofensivë vdekjeprurëse në Rripin e Gazës që nga sulmi ndërkufitar i Hamasit më 7 tetor, në të cilin Tel Avivi thotë se u vranë rreth 1200 izraelitë.

Sipas Kombeve të Bashkuara (OKB), ofensiva izraelite ka shkaktuar zhvendosjen e brendshme të 85 për qind të popullsisë së Gazës në mes të mungesës akute të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve, ndërsa 60 për qind e infrastrukturës së enklavës është dëmtuar ose shkatërruar.

A2 CNN Livestream

Dita jonë