Shqetësim ekstrem në Suedi, dy zyrtarët më të lartë të ushtrisë paralajmërojnë se lufta është pranë

Nga A2 CNN
11 Janar 2024, 08:16 | Bota

Shqetësim ekstrem në Suedi, dy zyrtarët më të

Një paralajmërim për popullin suedez që të përgatiten për luftë nga dy zyrtarë të lartë të mbrojtjes ka shkaktuar shqetësim në vend dhe pretendime se alarmi është tepër i tepruar.

Ministri i Mbrojtjes Civile Carl-Oskar Bohlin tha gjatë një konference, mbrëmjen e kaluar, se në Suedi shumë shpejt mund të ketë luftë.

Mesazhi i tij u mbështet më pas nga komandanti i përgjithshëm ushtarak, gjeneral Micael Byden, i cili shtoi se të gjithë suedezët duhet të përgatiten mendërisht për këtë skenar të ri, që është te dera.

Megjithatë, politikanët e opozitës e kanë kundërshtuar tonin e paralajmërimeve. Ish-kryeministrja Magdalena Andersson deklaroi në media se ndërsa situata e sigurisë ishte serioze, nuk duket sikur lufta është pranë.

Pavarësisht ashpërsisë së mesazheve, vërejtjet e ministrit të Mbrojtjes civile dhe shefit të ushtrisë po shihen si një thirrje zgjimi.

Pas më shumë se dy shekujsh paqeje, Suedia është pak hapa nga anëtarësimi në aleancën mbrojtëse të NATO-s, duke pritur për një dritë jeshile nga parlamenti i Turqisë dhe më pas nga Hungaria.

 

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi