Sondazh: Sipas jush, brezi më i lumtur është:
  • X (1960-1980) 33%
  • Millenials (1981-1996) 56%
  • Z (1997-2011) 11%
  • Alpha (2012-2025) 0%

Shtatzëna lind gjatë fluturimit, piloti lë kontrollin e komandave dhe ndihmon nënën e re

Nga A2 CNN
5 Mars 2024, 16:42 | Bota

Shtatzëna lind gjatë fluturimit, piloti lë kontrollin e komandave

Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në një fluturim nga Taipei në Bangkok, pasi një grua shtatzënë nisi të lindte në banjën e avionit. Pasi u informua, piloti nuk kishte kohë për t’u ktheyr mbrapa dhe as për ulje emergjente. Kështu që ai vendosi të linte kontrollet e komandave dhe të ndihmonte gruan të lindte me ndihmën e stjuardesave. Nëna dhe foshnja janë mirë dhe të porsalindurit i është vënë nofka “Qielli”.

 Jakarin Sararnrakskul është baba i një fëmije dhe pilot me 18 vite përvojë. Ai po fluturonte me një avion VietJet nga Taipei i Tajvanit për në Bangkok të Tajlandës për rreth 4 orë, kur në bord ndodhi emergjenca. Sararnrakskul, në komandën e aeroplanit, la kabinën në duart e kolegut të tij, pasi ekuipazhi e informoi atë se një grua ishte në duke lindur në një nga banjat e avionit, siç raportohet nga faqja e internetit Viral Press. Ndërsa avioni ishte ende mijëra metra mbi nivelin e detit, Sararnrakskul nxitoi te nëna e ardhshme dhe kuptoi që foshnja do të lindte së shpejti, dhe kështu ndodhi.

Lindja ndodhi pa komplikime, nëna dhe foshnja iu besuan mjekëve që i prisnin tashmë në asfalt në aeroportin e Bangkok, të dy janë mirë dhe u dërguan në spital për kontrollet e nevojshme shëndetësore. Sararnrakskul tha se ishte krenar që kishte ndihmuar një fëmijë të vinte në botë.

"Ai do të jetë në gjendje t'u tregojë të gjithëve për pjesën tjetër të jetës së tij se ka lindur në parajsë," tha ajo për të porsalindurin. Sararnrakskul tha gjithashtu se ekuipazhi e quajti foshnjën "Sky" për shkak të lindjes së tij, kaotike në qiell. Pamjet e postuara në profilin e tij në Instagram e tregojnë atë duke buzëqeshur teksa mban në krahë të voglin.

 

A2 CNN Livestream

Debat - nga Alba Alishani