Turqia arreston 7 spiunë të Mosadit

Nga A2 CNN
2 Shkurt 2024, 19:44 | Bota

Turqia arreston 7 spiunë të Mosadit

Forcat turke të sigurisë arrestuan 7 persona të dyshuar se i kanë dhënë informacion shërbimit të inteligjencës izraelite Mossad.

Arrestimet erdhën pas një bastisjeje të përbashkët nga policia dhe zyrtarët e agjencisë turke të inteligjencës MIT në Stamboll dhe qytetin perëndimor të Izmirit.

Një muaj më parë 34 persona me lidhje të dyshuara me Mossad u akuzuan për spiunazh.

Presidenti i Turqisë e ka paralajmëruar Izraelin për "pasoja të rënda" nëse synon të godasë anëtarët e Hamasit në tokën turke.

Turqia, ndryshe nga shumica e vendeve perëndimore dhe disa shteteve arabe, nuk e klasifikon Hamasin si një organizatë terroriste.

Raportet e mediave nëpërmjet zyrtarëve të paidentifikuar thonë se MIT zbuloi se Mossad po përdorte detektivë privatë për të monitoruar, fotografuar dhe gjurmuar anëtarë të dyshuar të Hamasit.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli