Sondazh: A keni pasur raste të abuzimit me të dhënat tuaja personale?
  • Asnjëherë 10%
  • Shpesh 60%
  • Nuk jam në dijeni 30%

Vladimir Putin fal ish-policin rus, ishte dënuar me 20 vjet burg për vrasjen e gazetares Anna Politkovskaya

Nga A2 CNN
14 Nëntor 2023, 14:10 | Bota
Vladimir Putin fal ish-policin rus, ishte dënuar me 20 vjet burg për
Sergei Khadzhikurbanov

Sergei Khadzhikurbanov, një ish-polic rus i dënuar me 20 vjet burg për rolin e tij në vrasjen e gazetares Anna Politkovskaya në vitin 2006 është falur nga Vladimir Putin, pasi ky i fundit u bashkuar me forcar ruse në Ukrainë, tha avokati i tij për mediat e huaja.

“Nga të afërmit e tij, sapo mësova se që nga fillimi i operacionit special ushtarak i ishte ofruar një kontratë për të marrë pjesë në luftën ruse kundër Ukrainës. Ai e bëri atë dhe kur mbaroi kontrata u fal me dekret të presidentit”, tha avokati Alexei Mikhalchik.

Homazhe në nder të gazetares, Anna Politkovskaya

Sipas avokatit, klienti i tij pritej të vazhdonte të vuante dënimin deri në vitin 2030, por iu ofrua një marrëveshje në këmbim të faljes për shkak të përvojës së tij të mëparshme në një njësi të forcave speciale ruse.

Një gazetare investigative me famë botërore dhe eksperte për krimet e kryera nga autoritetet në Çeçeni, Anna Politkovskaya u qëllua dhe u vra në ndërtesën ku ajo jetonte në ditëlindjen e Vladimir Putin më 7 tetor 2006.

Ata që urdhëruan krimin nuk janë identifikuar kurrë, megjithëse shumë kundërshtarë të Kremlinit dhe regjimit në Çeçeni e konsiderojnë Ramzan Kadyrovin të dyshuarin kryesor.

Lom-Ali Gaitukagev, i cili organizoi vrasjen, vdiq nga asfiksia në vitin 2017. Nipi i tij Rustam Makhmudov u shpall fajtor si njeriu që qëlloi gazetaren dhe po vuan dënimin e përjetshëm.

Debat - nga Alba Alishani