Sondazh: A duhet të zbatohet leja menstruale në Shqipëri?
  • Po 71%
  • Jo 24%
  • Nuk e di 5%

Identifikohet 5-vjeçarja, trupi iu gjet 35 vite më parë në mbeturina

Nga A2 CNN
14 Nëntor 2023, 13:43 | Bota
Identifikohet 5-vjeçarja, trupi iu gjet 35 vite më parë në
Baby Jane Doe

Policia ka arritur të identifikojë vajzën, e cila njihej si Baby Jane Doe për dekada, e cila u gjet e vdekur në vitin 1988. Ajo quhet Kenyata Odom dhe nëna e saj, Evelyn Odom, dhe i dashuri i saj i atëhershëm, Ulister Sanders, u arrestuan dhe u akuzuan për vrasje.

Vajza pesëvjeçare, trupi i së cilës u gjet e varrosur në beton në SHBA 35 vjet më parë, më në fund është identifikuar, tha policia, ndërsa nëna dhe i dashuri i saj që jetonte me të janë akuzuar për vrasje.

Testet e ADN-së dhe një informacion kyç i marrë në fillim të këtij viti më në fund i dhanë policisë informacionin që i mungonte në identifikimin e viktimës së re, e njohur për dekada vetëm si Baby Jane Doe, e cila doli të ishte Kenyatta Odom.

Ajo u vra në qytetin e saj të lindjes në Albany, Georgia, dhe trupi i saj u hodh rreth 100 milje larg qytetit të Waycross. Më 21 dhjetor 1988, vajza u gjet mes mobiljeve të thyera dhe mbeturinave të tjera të mbetura në pyll nga një burrë që u përplas me një kabinet televizori të mbushur me beton.

Ai thirri Zyrën e Sherifit të Qarkut Ware dhe oficerët mbërritën në të njëjtën ditë dhe filluan një hetim që kishte ngecur kryesisht për më shumë se tre dekada.

Nëna e vajzës, 56-vjeçarja Evelyn Odom dhe Ulister Sanders, i dashuri i saj në atë kohë, u arrestuan të enjten dhe mbetën në paraburgim të hënën. Ata akuzohen për vrasje të rëndë, mizori ndaj fëmijëve në shkallë të parë, fshehje vdekjeje dhe akuza të tjera.

Ditari A2 CNN