Sondazh: Si e gjykoni vendimin, që të përjashtohen policët që kanë përdorur “Sky” apo “Enchrochat”?
  • Të panevojshëm 21%
  • Të drejtë 21%
  • Të vonuar 57%

Zelensky paralajmëron të tijët: Rrini gati, rusët do sulmojnë në infrastrukturë!

Nga A2 CNN
13 Nëntor 2023, 08:21 | Bota

Zelensky paralajmëron të tijët: Rrini gati, rusët do

Presidenti Volodymyr Zelensky ka paralajmëruar ukrainasit që të përgatiten për valë të reja sulmesh ruse ndaj infrastrukturës me afrimin e dimrit. Komentet e tij erdhën të dielën pasi një zëdhënës ushtarak tha se sulmet ruse në qytetin lindor të shkatërruar të Avdiivka ishin “lehtësuar” ditën e kaluar, por ka të ngjarë të intensifikohen.

Dhe inteligjenca ushtarake ukrainase tha se një shpërthim vrau të paktën tre ushtarakë rusë në qytetin jugor të pushtuar nga Rusia, Melitopol, të cilin e përshkroi si një “akt hakmarrjeje” nga grupet e rezistencës. Zelensky lëshoi paralajmërimin e tij gjatë fjalimit të tij me video të natës një ditë pasi forcat ruse kryen sulmin e tyre të parë me raketa në kryeqytetin, Kiev, në shtatë javë.

“Ne jemi pothuajse në gjysmë të nëntorit dhe duhet të jemi të përgatitur për faktin se armiku mund të rrisë numrin e sulmeve me dronë ose raketa në infrastrukturën tonë. Rusia po përgatitet për Ukrainën. Dhe këtu, në Ukrainë, e gjithë vëmendja duhet të përqendrohet në mbrojtje, në reagimin ndaj terroristëve, në gjithçka që mund të bëjë Ukraina për të kaluar dimrin dhe për të përmirësuar aftësitë e ushtarëve tanë”, theksoi Zelensky.

Dimrin e kaluar, rreth 10 muaj pas pushtimit, Rusia bëri valë sulmesh ndaj termocentraleve dhe centraleve të tjera të lidhura me rrjetin energjetik, duke nxitur ndërprerje të energjisë elektrike në rajone shumë të ndryshme.

Ministri i Energjisë, German Galushchenko, tha të shtunën se Ukraina do të kishte burime të mjaftueshme energjetike për të kaluar dimrin, por shtoi: “Çështja është se sa mund të ndikojnë sulmet e ardhshme në furnizimet”.

Ditari A2 CNN