Sondazh: Cilat janë faktorët më të rëndësishëm për zhvillimin e një fëmije?
  • Edukimi shkollor 6%
  • Kujdesi familjar 82%
  • Ndikimi i shoqërisë 12%

Zjarr në cisternën e naftës britanike pas sulmit me raketa të Houthi

Nga A2 CNN
27 Janar 2024, 08:09 | Bota

Zjarr në cisternën e naftës britanike pas sulmit me raketa

Një cisternë nafte në Gjirin e Adenit është djegur pas një sulmi me raketa nga militantët Houthi të Jemenit, në incidentin e fundit të lidhur me grupin e mbështetur nga Irani në rrugën kryesore të transportit.

Operatori i cisternës britanike të naftës Marlin Luanda tha të premten se anija ishte "goditur nga një raketë në Gjirin e Adenit pasi kaloi tranzit në Detin e Kuq dhe se pajisjet zjarrfikëse në bord janë duke u vendosur për të shtypur dhe kontrolluar zjarrin e shkaktuar në një rezervuar mallrash në anën e djathtë.”

Militantët e mbështetur nga Irani morën përgjegjësinë për sulmin, duke thënë në një deklaratë se ata kishin qëlluar mbi cisternë në përgjigje të "agresionit amerikano-britanik kundër vendit tonë (Jemenit) dhe në mbështetje të popullit palestinez”.

Grupi i mallrave Trafigura, i cili operon me anijen dhe ka zyra në Britani, tha se po monitoron situatën dhe se anijet ushtarake në rajon janë në rrugë "për të ofruar ndihmë".

Zyrtarët thanë se nuk raportohet për të lënduar, ndërsa qeveria britanike ende nuk ka komentuar mbi sulmin.

Që nga nëntori, Houthi-t kanë nisur dhjetëra sulme ndaj anijeve tregtare që udhëtojnë nëpër Detin e Kuq, një nga rrugët më të ngarkuara të anijeve në botë në shenjë solidariteti me palestinezët në Gaza, ku Izraeli po lufton Hamasin.

 

 

A2 CNN Livestream

Ditari nga Bruna Çifligu