Sondazh: Nëse i afërmi juaj e ka ditëlindjen në 29 shkurt, kur e uroni?
  • 28 shkurt 33%
  • 1 mars 33%
  • Nuk e uroj 33%

KFOR-i zhvillon stërvitjen “Golden Sabre”, pjesë edhe toga shqiptare

Nga A2 CNN
22 Nëntor 2023, 21:35 | Kosova

Në vazhdën e situatës së tensionuar mes Kosovës dhe Serbisë, Komanda Rajonale e KFOR-it Perëndimor, ka zhvilluar këtë të mërkurë stërvitjen “Golden Sabre” në kampin e Novosellës.

Sipas njoftimit të dhënë nga KFOR-i në këtë stërvitje kanë marrë pjesë njësitë me mjete luftarake, të përbëra nga toga italiane, shqiptare, austriake dhe moldave, u vendosën në terren në koordinim të ngushtë me asetet turke nga Komanda Rajonale Lindore, asetet hungareze nga Batalioni i Rezervës Taktike të Kosovës (KTR BN) dhe karabinierët nga Specializimi Shumëkombësh Njësia (MSU).

Stërvitja kishte për qëllim testimin e nivelit të trajnimit të arritur dhe procedurave të vendosjes së njësive, në kryerjen e operacionit kontrolli i turmës dhe trazirave.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli