Kurti nga Parisi: Grupet terroriste serbe duan t’i ngjajnë Wagnerit

Nga A2 CNN
11 Nëntor 2023, 12:31 | Kosova

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka deklaruar ditën e sotme se Kosova përveç që duhet të kujdeset për sigurinë për shkak se grupet terroriste serbe, dëshirojnë të shkaktojnë destabelizim, vendi duhet të fokusohet edhe për anëtarësimin në NATO dhe Bashkimin Evropian.

Për anëtarësim në BE, ai tha se ka marrë premtim që BE dhe gjashtë vendet e Ballkani Perëndimor, do të jenë bashkë.

Komentet, Kurti i bëri në ditën e dytë të Forumit të Paqes në Paris, ku zhvilloi një diskutim në kuadër të temës "Krijimi i paqes dhe ndërtimi i një bote më të sigurt”, i cili u moderua nga Pascal Boniface, drejtor i Institutit francez për Çështje Ndërkombëtare dhe Strategjike (IRIS).

Ai fillimisht është ndalur te sulmi terrorist i 24 shtator në veri të Kosovës, ku i vrarë mbeti një polic i Kosovës.

Sigurisht kanë dashur të shkaktojnë përshkallëzim të një përmase më të madhe ashtu që të mund të krijonin atë kaosin e përgjithshëm si pretekst që ushtria serbe të hyjë në Kosovë. Ushtria serbe ka 48 baza ushtarake për gjatë kufijve tanë, ku gjysma janë të ushtrisë, gjysma tjetër të xhandarmerisë....ata kryerës të këtij akti terroristë, shumica e tyre dërmuese janë të lirë në Serbi, duke përfshirë edhe liderin e atij grupi Millan Radojçiç, i cili ka pranuar publikisht që ka pranuar që ka udhëhequr këtë sulm por që është arrestuar dhe liruar pas pak orësh. Për sigurinë e vendit tonë duhet të kujdesemi për këto grupe që duan t’i ngjajnë Ëagnerit, që dua të shkaktojnë destabilizim por në anën tjetër duhet të fokusohemi kryesisht te situata gjeopolitike ku nuk kemi kurrfarë alternative sepse nuk duam të kemi alternativë përveç Bashkimit Evropian dhe NATO-s, por ka edhe vende që bëjnë dhe mendojnë ndryshe, që kjo po e bën situatën më të vështirë sepse është e qartë që Federatës Ruse i ka pëlqyer shumë në Ballkan, të cilat pastaj të cilat kanë efekt përhapës në kuptimin e largimit të vëmendjes nga agresioni që kanë filluar para dy vitesh.

Kështu u shpreh Kurti, teksa përmendi kërkesën e sekretarit të shtetit amerikan për tërheqjen e trupave serbe nga afërsia me Kosovën.

Ndërsa, kur u pyet nëse ka fituar betejën ndaj korrupsionit, Kurti tha se korrupsioni përfaqëson kërcënim nacional ndaj sigurisë

 “Korrupsioni përtej që është padrejtësi apo që është i dëmshëm ndaj ekonomisë dhe vet shoqërisë, ai po ashtu përfaqëson kërcënim nacional ndaj sigurisë, sepse autokrat të ndryshëm duan ta përdorin atë plagën e korrupsionit për përpjekjet e tyre të destabilizimit, pra kur e ke një lider të korruptuar të një departamenti në ministri apo agjenci shtetërore, ke një lloj cenushmerie për sigurinë e atij institucione, pra duhet ta shohim rrezikun e korrupsionit edhe në aspektin e sigurisë kombëtare, jo vetëm në kuptimin e shkeljes së ligjit dhe dëmtimit të ekonomisë.”

Kurti tha se nga BE kanë dy premtime, fillimisht për planin e zgjerimit nga BE, ku parashikohen 6 milionë euro për gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor.

 “Kemi edhe një premtim apo zotim nga presidenti Charles Michel që 2030 është viti në të cilin BE dhe Ballkani Perëndimor bëhemi bashkë në këtë rrugëtim të gjatë, pra kemi kohë dhe substancë dhe besoj që duhet ta përdorim këtë që të futemi në këtë shteg që është i pakthyeshëm për ata që duan të jenë në BE.”

Sipas tij, çdo i treti qytetarë i Kosovës jeton në vendet e ndryshme të botës, ku kontribuojnë në ekonomi, sport e kulturë.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Loneta Progni