A do të hiqen masat? Miroslav Lajçak mbërrin në qeverinë e Kosovës

Nga Ideal Gola
18 Qershor 2024, 18:00 | Politikë

A do të hiqen masat? Miroslav Lajçak mbërrin në

Përfaqësuesi special i Bashkimit Evropian për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Miroslav Lajçak ka mbërritur në ndërtesën e qeverisë për takimin me zëvendëskryeministrin e parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog, Besnik Bislimi.

Lajçak vjen në një vizitë të paparalajmëruar në Prishtinë në javën kur pritet të dorëzohet raporti për Kosovën i shefit të diplomacisë së BE-së, Joseph  Borrell.

Ditë më parë, Bislimi deklaroi se kanë informacione se raporti do të jetë pozitiv dhe pritet heqja e masave. Mirëpo Bashkimi Evropian ka kërkuar që të mos spekulohet mbi raportin e Borrell.

Ndërsa gjatë ditës së martë, kryeministri Albin Kurti refuzoi të komentonte mbi reagimin e BE duke thënë se “nuk dëshiron të spekulojë mbi spekulimet”.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli 2024