Sondazh: Nëse i afërmi juaj e ka ditëlindjen në 29 shkurt, kur e uroni?
  • 28 shkurt 33%
  • 1 mars 33%
  • Nuk e uroj 33%

Spanja: Nuk mund të pretendojmë se Kosova nuk ekziston

Nga Xhevahir Qardaku
15 Janar 2024, 23:25 | Politikë

Spanja përsërit qëndrimin se nuk do ta njohë pavarësinë e Kosovës, pavarësisht njohje së pasaportave. Ministri i jashtëm, Hoze Manuel Albares, duke folur për mediat vendase, nënvizoi se nuk do të vendosë pengesa në dialogun Prishtinë-Beograd dhe as për avancimin e tyre drejt Bashkimit Europian.

“Nuk mund të pretendojmë se Kosova nuk ekziston. Por kjo nuk do të thotë se ne e njohim sovranitetin e saj”, u shpreh ai.

Ministri spanjoll shtoi se Kosova si territor është brenda Ballkanit Perëndimor dhe merr pjesë në të gjitha samitet e BE-së me Ballkanin Perëndimor. Kjo vjen pas dyshimeve që u ngritën për një njohje të mundshme të pavarësisë së Kosovës nga Spanja, për shkak të zbutjes së qasjes lidhur me pasaportat.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli