Vuçiç shpalli “luftë” për KiE, BE nuk reagon: Pasoja për të dyja palët në rrugën drejt integrimit

Nga Rosalba Bejdo
5 Prill 2024, 20:15 | Politikë
Vuçiç shpalli “luftë” për KiE, BE nuk

Bashkimi Europian nuk pranon të komentojë paralajmërimet e Serbisë për të penguar anëtarësimin e Kosovës në OKB. Zëdhënësi i BE-së, Peter Stano, theksoi se të dyja palët do të përballen me “pasoja serioze” në rrugën integruese drejt BE-së, por nuk iu përgjigj drejtpërdrejtë pyetjes mbi shkeljen që Beogradi po i bënte marrëveshjes së Ohrit.

Serbia ka thënë se do të krijojë një ekip të kryesuar nga ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiç, për të luftuar anëtarësimin e Kosovës, një shkelje e qartë e artikullit të 4 për moskundërshtim të anëtarësimit në organizatat e huaja.  

“Nuk do të hyj në detaje se çfarë ka njoftuar Presidenti Vuçiç dhe çfarë synon të bëjë. Do të theksoj pritshmërinë e Bashkimit Europian nga të dyja palët: Pa asnjë vonesë të mëtejshme të fillojnë të zbatojnë marrëveshjen për të cilën u pajtuan më shumë se një vit më parë në Ohër. Kjo është e rëndësishme”, deklaroi Stano. 

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Debat nga Alba Alishani