Stoltenberg për sulmin terrorist të 24 shtatorit: Autorët duhet të dalin para drejtësisë

Nga A2 CNN
20 Nëntor 2023, 17:01 | Kosova


Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë se personat përgjegjës për sulmin terrorist në veri duhet të dalin para drejtësisë.

“Në shtator, incidentet e dhunshme në veri të Kosovës na kujtuan rrezikun e një konflikti më të madh që mund të shpërthejë në Ballkanin Perëndimor. Gjatë një sulmi në maj, 93 ushtarë të NATO-s u plagosën seriozisht, disa prej tyre iu nënshtruan plagëve që do t’i shoqërojnë për gjithë jetën. Sulmet e tilla janë të papranueshme dhe kërkojmë që përgjegjësit të mbahen llogaridhënës,” deklaroi Stoltenberg.

Pas takimit me presidenten Vjosa Osmani, ai nënvizoi sërish nevojën që Forca e Sigurisë së Kosovës të marrë konfirmimin e NATO-s para se të ndërhyjë në veri.

“NATO mbështet dialogun BE-ndërmjetësuar midis Beogradit dhe Prishtinës dhe është e rëndësishme që të dyja palët të angazhohen ndershëm në këtë proces. Përparimi i fundit për krijimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe është një hap i rëndësishëm drejt normalizimit të marrëdhënieve dhe stabilitetit afatgjatë në rajon,” shtoi Stoltenberg.

Ai tha se NATO ka prioritet sigurinë në rajon ballkanik.

Në fund, foli edhe për anëtarësimin e Kosovës në partneritetin për paqe.

“Anëtarësimi i në programin partneriteti për paqe kërkon vota unanime nga të gjitha shtetet anëtarë dhe nevojitet vendimi i të gjithë aleatëve të NATO-s dhe nuk e di kur mund të merret një vendim i tillë”, tha ai.

A2 CNN Livestream

A2 Business