Sondazh: A ju shqetëson lënia në harresë e Bibliotekës Kombëtare?
  • Po 100%
  • Jo 0%
  • Nuk më intereson 0%

Rritet ndjeshëm numri i viktimave nga tërmetet në Turqi dhe Siri

Nga A2 CNN
18 Shkurt 2023, 09:04 | Bota

Është rritur ndjeshëm numri i viktimave të shkaktuara nga dy tërmetet e fuqishme që goditën më 6 shkurt Turqinë dhe Sirinë. Deri tani, në të dy shtetet janë konfirmuar 45 mijë të vdekur, nga të cilët 5800 në Siri dhe gati 40 mijë vetëm në Turqi.

Ndërkohë, situata vijon të jetë e rëndë në terren, aty ku edhe pse kanë kaluar tashmë 13 ditë nga tërmetet e tmerrshme sërish ka ende shpresë dhe punohet për të nxjerrë të tjerë persona nga rrënojat.

Në anën tjetër, autoritet turke kanë nisur menjëherë nga puna për rindërtimin. Mediat në Turqi raportojnë se të paktën 70 mijë ndërtesa, të cilat janë ende në këmbë, do të prishen gjatë ditëve në vijim pasi janë vlerësuar si të pabanueshme. Nga zonat e goditura nga tërmeti, deri tani janë evakuuar më shumë se 370 mijë persona.

https://a2news.com/2023/02/17/zjarrfikesit-zbulojne-thesarin-nen-rrenojat-e-termetit/
https://a2news.com/2023/02/17/zoti-degjoi-zerin-tone-34-vjecari-shpetohet-pas-12-ditesh-nen-rrenoja-takon-foshenjen-e-lindur-naten-e-termetit/
https://a2news.com/2023/02/17/momenti-emocionues-kur-nena-e-nxjerre-nga-rrenojat-takon-tre-femijet-nuk-i-permban-dot-lotet/

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli