Rusia lëviz në Arktik me “kamionët pa shofer”

Nga A2 CNN
16 Maj 2023, 19:36 | Bota

Lufta në Ukrainë e mban të gjithë vëmendjen te Rusia. Konflikti që zgjat prej më shumë se një viti, po i shkakton probleme të ndryshme Presidentit rus, Vladimir Putin. Dhimbja e fundit e kokës ishte njoftimi për tërheqjen e Grupit Wagner nga qyteti i Bakhmutit, skena e luftimeve më të ashpra të muajve të fundit.

Por, përtej asaj që ndodh në fushën e betejës, Kremlini i fokuson objektivat e tij edhe në pjesë të tjera të botës. Konkretisht, në Arktik. Vendi i largët është dëshmitar i ardhjes së kamionëve të shumtë pa shofer, të prodhuar nga kompania ruse Kamaz. Objektivi i tyre është që të transportojnë mallra për Gazprom Neft, një nga prodhuesit më të mëdhenj rus të naftës sa i përket përdorimit të teknologjive të avancuara.

Siç konfirmohet nga kompania, këta kamionë do të ofrojnë shërbim në fushën e naftës Vostochno-Messoyakhskoye, duke shpërndarë ngarkesë në rrugën 140 kilometra që lidh fushën e sipërpërmendur me vendbanimin Tazovsky. “Përdorimi i automjeteve pa pilot do të rrisë efikasitetin e logjistikës së fushave veriore të kompanisë dhe do të rrisë vëllimin e furnizimeve të pajisjeve dhe materialeve të nevojshme”, shpjegon Gazprom Neft.

Këto automjete, shton kompania ruse, janë të pajisura me sisteme navigimi satelitor dhe janë në gjendje të njohin pengesat në rrugë në një rreze prej 200 metrash. Kompanitë në mbarë botën kanë nisur zhvillimin e kësaj teknologjie pa shofer, e cila do të rriste sigurinë rrugore dhe do të eliminonte problemin e mungesës së shoferëve të kamionëve.

Në Rusi është një industri që sapo ka filluar, megjithëse në Shtetet e Bashkuara besohet se do të rritet me shpejtësi gjatë dekadës së ardhshme. Sipas disa analistëve, madhësia e saj do të variojë nga 250 miliardë deri në 400 miliardë dollarë deri në vitin 2030. Provat janë kryer në disa tregje deri më sot, megjithëse teknologjia është frenuar për shkak të shqetësimeve të sigurisë.

Për shumë vite, Arktiku është mbajtur larg vatrave gjeopolitike falë një administrate të veçantë. Por, ndryshimi i klimës e ka ndryshuar situatën, me rritjen e aktivitetit në rajonin e Arktikut. Ndryshimi i ri në strategjinë e Moskës mund të provokojë një konfrontim të ri midis fuqive të mëdha botërore. Këshilli i Arktikut, organi i bashkëpunimit midis tetë kombeve që kanë kujdestarinë e tij, është në një pozicion delikat. Takimet janë pezulluar që nga viti i kaluar dhe është e vështirë të dihet se çfarë mund të ndodhë pas 11 majit, kur Rusia ia dorëzon presidencën e radhës Norvegjisë.

Aktualisht, Rusia është prodhuesi i dytë më i madh i naftës në botë pas SHBA-së, por nëse kap burimet e Arktikut mund të ngjitet në vendin e parë. Arktiku, për më tepër, është një pozicion kyç për Putinin. Siç zbulohet në një dokument të politikës së jashtme të nënshkruar nga Presidenti rus, referencat për “bashkëpunim konstruktiv ndërkombëtar” janë hequr.

Shtetet e Bashkuara janë një tjetër nga fuqitë e mëdha të përkushtuara ndaj rajonit. Hyrja e Finlandës në NATO dhe anëtarësimi i mundshëm i Suedisë do ta linte Rusinë si fuqinë e vetme të Arktikut jashtë Aleancës. Një situatë që, sipas Sekretarit të Përgjithshëm, Jens Stoltenberg, përbën një sfidë për koordinimin në këtë rajon të largët.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli 2024