Rusia shënjestron Suedinë si "objektiv legjitim"

Nga A2 CNN
30 Mars 2023, 08:53 | Bota
Rusia shënjestron Suedinë si "objektiv legjitim"

Suedia njoftoi se do të thërrasë ambasadorin rus në Stokholm, një ditë pasi ai kërcënoi vendin nordik dhe Finlandën se do të bëhen “shënjestra legjitime” të “hakmarrjes” së Moskës sapo të hyjnë në NATO.

Suedia dhe Finlanda kërkuan të bëhen anëtarë të NATO-s në vitin 2022, menjëherë pas pushtimit rus të Ukrainës dhe shpresojnë të përfundojnë procesin këtë vit. Në këtë kontekst, ambasadori rus Viktor Tatarintsev, siguroi në një deklaratë në faqen e ambasadës se anëtarësimi në NATO do t'i bëjë vendet nordike objektiva legjitime të hakmarrjes ruse, përfshirë edhe të natyrës ushtarake.

Përveç kësaj, ai sulmoi kandidaturën e Stokholmit për në NATO dhe gjykoi se ky vend po bën një “hap drejt humnerës” duke dashur të anëtarësohet në Aleancën Atlantike. Finlanda, në kufi me Rusinë, pret vetëm ratifikimin e Turqisë të premtuar nga presidenti i saj, Recep Tayyip Erdogan, për të hyrë në NATO. Suedia, nga ana tjetër, aktualisht përballet me një veto nga Turqia dhe një vonesë në ratifikimin pas hyrjes nga Hungaria.

Pavarësisht kësaj, Stokholmi shpreson të bashkohet me aleancën ushtarake përpara samitit të ardhshëm të NATO-s, të planifikuar për në korrik në Lituani. Shqetësimi i këtyre dy vendeve për sjelljen ruse nuk është i ri. Ai daton në periudhën pas Luftës së Dytë Botërore, një konflikt ushtarak global që ndodhi midis viteve 1939 dhe 1945.

Aktualisht, megjithatë, si pasojë e këtij pushtimi të Ukrainës, shqetësimi ka rilindur me forcë të mjaftueshme për të sjellë një ndryshim historik në kulturat e tyre strategjike përkatëse, duke i bërë ata të trokasin në derën e NATO-s. Ata kanë qenë gjithmonë afër, por gjithmonë kanë refuzuar të kalojnë pragun e pjesëmarrjes së plotë.

Hyrja e të dyja vendeve në këtë Aleancë Atlantike duhet pranuar si një gjest që përforcon grupin me dy anëtarë që përbëjnë një përfitim për të gjithë aleatët. Përveç kësaj, inkorporimi i saj kontribuon në forcimin e shtyllës evropiane të NATO-s, pasi që të dy janë gjithashtu anëtarë të Bashkimit Evropian.

https://a2news.com/2023/02/21/situata-e-sigurise-me-e-renda-qe-nga-vitet-80-paralajmerimi-shqetesues-i-suedise/

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi