Flamujt kuqezi “pushtojnë” Londrën, shënohen incidente gjatë festës së shqiptarëve

Nga A2 CNN
29 Nëntor 2023, 09:53 | Aktualitet

Flamuj kuqezi, këngë patriotike dhe dhjetëra makina kanë bllokuar disa nga rrugët kryesore të Londrës, mbrëmjen e kaluar, për shkak të qindra shqiptarëve që kishin dalë të organizuar për të festuar 111-vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë.

Por duket se autoriteteve britanike nuk iu ka pëlqyer ky organizim, kjo edhe për shkak të zhurmave të mëdha të shkaktuara nga fishekzjarrët dhe boritë e makinave luksoze.

Policia Metropolitane konfirmoi se janë arrestuar disa prej shqiptarëve, të cilët kishin refuzuar më herët urdhrin e tyre për të liruar sheshin dhe rrugët.

Sipas autoriteteve, ata akuzohen për prishje të qetësisë publike dhe bllokim të paligjshëm të rrugëve.

Videot e shpërndara në mediat sociale tregojnë qytetarët shqiptarë teksa festojnë një prej ngjarjeve më të rëndësishme të historisë së kombit.

 

 

 

A2 CNN Livestream

Debat - nga Alba Alishani