Dosja “Xibraka”, Gazmend Bardhi përplaset me Nikollën, kërkon interpelancë me Ramën

Nga A2 CNN
2 Maj 2024, 10:28 | Politikë

Dosja “Xibraka”, Gazmend Bardhi përplaset me Nikollën,

Seanca e sotme plenare, në të cilën priten të zhvillohen dy interpelanca, është shoqëruar me tensione që në nisje të saj, teksa ka qenë kreu i Grupit Parlamentar të PD-së, Gazmend Bardhi, i cili ka debatuar me kryetaren e Kuvendit, Lindita Nikolla.

Bardhi ka këmbëngulur për interpelancë me kryeministrin Rama për çështjen “Xibraka”.

“Kemi kërkuar një interpelancë urgjente me kryeministrin për një ndërhyrje skandaloze të kryeministrit te mediat italiane. Ju e keni rrëzuar kërkesën, dhe e kuptoj sepse kryeministri ju ka dhënë urdhër ta mbroni sepse ai ka frikë. Arroganca juaj nuk mund t’i mbivendoset Kuvendit. Është Kuvendi që do duhet të vendosë, por e kuptoj se ju keni frikë ta përmendni emrin e Kryeministrit”, iu drejtua Bardhi kryeparlamentares Nikolla.

Kujtojmë se, interpelanca e parë është ajo me ministrin e Brendshëm, Taulant Balla, kërkuar nga deputeti i PD-së, Ervin Salianji. Ndërkohë, Ina Zhupa ka kërkuar interpelancë me ministren e Arsimit, Ogerta Manastirliu.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Debat nga Alba Alishani