Sondazh: A duhet prindërit të publikojnë fotot e fëmijëve në rrjetet sociale?
  • Po 8%
  • Jo 92%

Humbje pas 25 ndeshjesh, Messin dhe shokët s'i mbajnë nervat, disfatë dhe për Brazilin

Nga A2 CNN
17 Nëntor 2023, 10:47 | Futboll

Humbje pas 25 ndeshjesh, Messin dhe shokët s'i mbajnë nervat,

Pas 25 ndeshjesh pa humbje, Argjentina regjistroi humbjen e parë në takimin e vlefshëm për kualifikueset e Botërorit 2026.

Albicelestet u mposhtën në shtëpi nga Uruguai me rezultat 0:2. Një ndeshje me ritëm shumë e luftuar, ku nuk munguan dhe tensionet.

Në minutën e 20 pas një faulli të dhënë, Rodrigo de Paul ofendoi Cristian Olivera, ndërsa ky i fundit nuk i kurseu nervat. Jo vetëm ata, por edhe Messi i cili hyri për të ndarë dyshen, u pa i tensionuar, ndërsa i vë dhe duart në fyt kundërshtarit.

Me rifillimin e lojës vendasit ishin më kërkues. Pas shumë tentativash, Araujo kaloi miqtë në avantazh pak para fundit të pjesës së parë.

Edhe fraksioni i dytë kishte po të njëjtin histori. Në minutën e 87-të, Darwin Nunez la dhe firmën e tij dhe hipotekoi kështu fitoren.

Pavarësisht disfatës, Argjentina e Messit mbetet në krye të klasifikimit  me 12 pikë, dy më shumë se Uruguai i vendit të dytë.

Brazili u përmbys nga Kolumbia në një ndeshje të çmendur. Selecao shënoi që në fillim me Martinellin, por festa zgjati vetëm në pjesën e parë. Në fraksionin e dytë, kolumbianët rritën presionin dhe brenda 4 minutash përmbysën gjithçka.

Protagonisti absolut i ndeshjes ishte Luis Diaz që me dy golat e tij i dhuroi fitoren skuadrës. Pas këtij suksesi, Kolumbia është në vendin e tretë me 9 pikë, 2 më shumë se Brazili i vendit të pestë. 

Ditari A2 CNN