Sondazh: Si e vlerësoni terapinë në çift?
  • E kam provuar, e dobishme 25%
  • E padobishme 0%
  • S' e di,nuk e kam provuar 75%

Vrau të fejuarën e tij, lirohet me kusht Oscar Pistorius

Nga A2 CNN
24 Nëntor 2023, 17:08 | Sporte të tjera

Vrau të fejuarën e tij, lirohet me kusht Oscar Pistorius

Një gjykatë në Afrikën e Jugut ka vendosur të lirojë me kusht nga burgu ish-kampionin paraolimpik, Oscar Pistorius, i cili 10 vjet më parë vrau me armë zjarri të dashurën e tij, Reeva Steenkamp.

Sipas vendimit të drejtorisë së burgjeve, Pistorius do të lerë zyrtarisht qelinë më 5 janar 2024.

I menjëhershëm ishte reagimi i prindërve të Reeva Steenkamp, të cilët u shprehën se lirimi i Pistorius është i parakohshëm, dhe se ish-atleti nuk është rehabilituar ende.

"Rehabilitimi kërkon që dikush të angazhohet me ndershmëri, me të vërtetën e plotë të krimit të tij dhe pasojat e tij. Askush nuk mund të pretendojë se është penduar nëse nuk është në gjendje të përballet plotësisht me të vërtetën," tha June Steenkamp.

A2 CNN Livestream

Debat - nga Alba Alishani