Sondazh: Dita ndërkombëtare kundër SIDA-s, sa i përdorni masat mbrojtëse?
  • Gjithmonë 14%
  • Shpesh 14%
  • Asnjëherë 71%

Aksident horror në pistën e Vegasit, Lando Norris dërgohet me urgjencë në spital

Nga A2 CNN
19 Nëntor 2023, 11:50 | Sporte të tjera

Aksident horror në pistën e Vegasit, Lando Norris dërgohet me

Ylli i Formula 1, Lando Norris ka qenë protagonist i një aksidenti horror në garën e parë në pistën e Las Vegasit.

Piloti britanik i McLaren humbi kontrollin e makinës së tij në xhiron e tretë teksa po lëvizte me shpejtësi 290 kmh.

Ai përfundimisht ndaloi në kthesën 12 pasi ngadalësoi deri në 112 kmh dhe u përplas me barrierat anësore.

Forca e përplasjes ishte aq e madhe sa bëri që kamerat televizive të dridheshin.

Norris menjëherë njoftoi ekipin në radio se ishte mirë përpara se të largohej nga makina. Por pavarësisht kësaj, 24-vjeçari u transportua në Qendrën Mjekësore Universitare të Vegasit për ekzaminime të mëtejshme.

McLaren më vonë konfirmoi se Norris ishte liruar nga spitali pa lëndime të rënda.

Ditari A2 CNN