Sulmi i 7 tetorit: Origjina e armëve në Hamas, nga AK47 te sistemet raketore portative

Nga A2 CNN
25 Tetor 2023, 09:50 | Aktualitet

Sulmi i para dy javësh nga Hamas në drejtim të Izraelit ishte një tregues i qartë se ata kishin kohë që përgatiteshin, kjo duke marrë shkas edhe nga numri i lartë i raketave të përdorura. Më shumë se 2200 raketa u lëshuan brenda 20 minutash në drejtim të qyteteve izraelite. Por sulmi nuk ishte vetem nga ajri. Ajo që binte në sy nga pamjet e sulmit të para dy javësh ishte prezenca e armëve moderne, kryesisht e raketa hedhesve portativ të përdorura nga HAMAS. Për shumë analist ushtarak dyshohet se armët e përdorura nga HAMAS ishin me prejardhje ruse, kineze, koreano veriore si dhe Iraniane.

A2 CNN Livestream

Debat - nga Alba Alishani