Synohet shmangia e tragjedive, taksi falas në Itali për ata që dalin nga diskoteka

Nga A2 CNN
3 Gusht 2023, 17:36 | Bota
Synohet shmangia e tragjedive, taksi falas në Itali për ata që

Italia ka nisur aplikimin e një iniciative për t’u duartrokitur, e cila do të mundësojë taksi falas për të gjithë të rinjtë që dalin nga diskotekat dhe që kanë konsumuar alkool.

Synimi i kësaj nisme të nënshkruar nga Ministria e Infrastrukturës dhe shoqatave të lokaleve të natës është vetëm një, rritja e sigurisë në rrugë, pas dhjetëra aksidenteve në fundjavë ku shumë të rinj kanë humbur jetën.

Momentalisht, nisma do të zbatohet vetëm në disa diskoteka dhe parashikon që person që “ngelin” në testin e alkoolit pasi dalin nga lokalet e natës do të dërgohen në shtëpi me një taksi të paguar, së bashku me personin që e shoqëron.

Ideja erdhi pas një takimi që shoqata e lokaleve të natës zhvilloi me influencerët dhe zv.ministrin Salvini.

A2 CNN Livestream

A2 Sport