Tabaku: Qeveria hileqare dhe e pabesë me biznesin, u ka rritur taksat e tarifat vendore

Nga A2 CNN
18 Tetor 2020, 12:33 | Ekonomi
Tabaku: Qeveria hileqare dhe e pabesë me biznesin, u ka rritur taksat e

Përfaqësuesja e Partisë Demokrtaike, Jorida Tabaku, ka akuzuar qeverinë e kryeministrit Rama se është treguar e pabesë me biznesin e vogël, duke i rritur taksat dhe tarifat vendore. Përmes një postimi në Facebook, Tabaku shprehet se biznesi i vogël është humbësi më i madh me Ramën kryeministër.

“Qeveria është treguar hileqare dhe e pabesë ndaj biznesit të vogël, i vendosi ato në skemën e TVSH dhe që prej qershorit 2015 ku Veliaj u bë kryetar bashkie taksat dhe tarifat vendore u rritën. Një biznes i vogël sot paguan çmimin e lartë të energjisë elektrike, i është shtuar një kosto për kontabilistin prej 600 mijë lekësh, po i shtohet kostoja e fiskalizimit prej 2000 eurosh dhe i janë rritur të gjitha taksat dhe tarifat vendore.

Një biznes që sot ka xhiro deri në 2 mln lekë sot paguan deri në 13.750 lekë taksa dhe tarifa vendore ndërkohë që bizneset me xhiro 2 mln deri në 8 mln lekë paguajnë deri në 49.500 lekë taksa dhe tarifa vendore në bashkinë Tiranë, pa folur për bizneset deri në 14 mln lekë që paguajnë deri në 372 mijë lekë taksa dhe tarifa vendore përpos taksave të qeverisë qendrore”.

Sipas Tabakut, biznesi i vogël përveç se është në kulmin e dëshpërimit, pasi nuk përballon dot kostot mujore, janë objekt i sulmit të taksidarëve me gjoba për t’ua dhënë oligarkëve.

“Kjo është e vërteta dhe nuk ka propagandë dhe bojatisje që e mbulon. Si në qendër të Tiranës dhe në periferi situata është e njëjtë, qeveria me një tufë taksidarësh sulet për të marrë nga biznesi vogël atë që ia fal miqve e oligarkëve. Biznese në kulm të dëshpërimit që nuk mbulojnë dot kostot mujore, që nuk paguajnë dot qeranë, që përditë janë objekt sulmi të taksidareve e që vetëm një kontakt kanë me shtetin atëherë kur i vendos gjoba”.

Duke e konsideruar biznesin si shtyllën e zhvillimit, Tabaku thotë se PD-ja kur të vijë në pushtet, do të vendosë vetëm një taksë prej 0,5% për mbi 100 mijë biznese.

“Biznesi vogël duhet të jetë shtylla e zhvillimit, duhet të mbështetet e jo të sulmohet, dhe nuk ka asnjë premtim elektoral qe e zhbën koston që Rama dhe Veliaj kanë sjellë në kurrizin e tyre!

PD do të vendosë BV në qendër të zhvillimit, do të vendosë një taksë të vetme unike për mbi 100 000 biznese prej 0,5%. Taksat e jashtëzakonshme, një vjedhje e pastër e bashkisë do t’i heqim për të çliruar biznesin dhe qytetarët. Askush nuk ka përse paguan për luksin e kryebetonierit të Tiranës.

Tanimë është e kuptueshme që tentativat e Ramës duke zeruar taksat janë gënjeshtra me të cilat ai do të mbulojë veprimet e tij djallëzore ndaj biznesit të vogël. Shqiptarët e dinë. Shumica e heshtur punëtore e këtij vendi e di se sa shumë ka vuajtur nga sjellja e tij në qeveri dhe kopjes në bashki. Çështje ditësh dhe javësh që ato të ndahen një herë e mirë nga e keqja e vetme e vendit”.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi