Tre gra, prona që mahnitën Mbretëreshën Elisabeth, super makina dhe futboll - Brenda jetës super luksoze të Emirit të Katarit  

Nga A2 CNN
15 Shkurt 2023, 19:54 | Lifestyle

Kur bëhet fjalë për dinastitë më të pasura në botë, pak mund të krahasohen me pasurinë e familjes mbretërore të Katarit. Falë vlerës së tyre marramendëse prej 276 miliardë paundësh, ata jetojnë një jetë luksoze të mbushur me jahte, supermakina... dhe futboll.

Këtë javë u raportua se Emiri i Katarit, Sheikh Tamim bin Hamad al-Thani do të bëjë një ofertë prej 4 miliardë funtesh për Manchester United. Sipas raportimeve, sundimtari 42-vjeçar beson se klubi anglez i Premierligës nuk vlen më shumë se 4.5 miliardë funte dhe pritet të dorëzojë ofertën e tij përpara afatit të së premtes.

Sheikh Tamin, i cili organizoi ofertën e Katarit për Kupën e Botës dhe në mënyrë të famshme veshi një mantel tradicional burrash arabë rreth shpatullave të fituesit argjentinas, Lionel Messi gjatë prezantimit të trofeut, ka qenë kreu i shtetit që nga viti 2013.

Ai e ka cilësuar veten si një biznesmen mendjemprehtë dhe tashmë është pronar i skuadrës franceze Paris Saint-Germain. Me vlerë 1.4 miliardë paund individualisht, Sheikh Tamin ka tre gra.

Pasuri marramendëse

I quajtur “myslimani më me ndikim në botë” vitin e kaluar nga Qendra Mbretërore e Studimeve Strategjike Islame, Sheikh Tamim erdhi në pushtet kur babai i tij abdikoi dhe vëllai i tij më i madh hoqi dorë nga të drejtat e tij për fron.

Ai zotëron një varg pronash - duke përfshirë Dudley House, dikur një nga pallatet më të shtrenjta të Britanisë. Atij iu deshën gjashtë vjet për të rinovuar shtëpinë 44,000 metra katrorë, me 17 dhoma gjumi, e cila krenohet me një sallë 50 metrash, një galeri fotografish 81 metra të gjatë, mobilie me vlerë 100 milionë funte dhe pamje mahnitëse të Hyde Park.

Kur ai priti Mbretëreshën Elizabeth II atje, ajo ishte aq e impresionuar sa thuhet se i tha Sheikh Tamim: "Ky vend e bën Pallatin Buckingham të duket mjaft i shurdhër".

Emiri gjithashtu zotëron dy shtëpi në Cornwall Terrace të Londrës, rreshti më i shtrenjtë i shtëpive në botë. Rezidenca e tij kryesore është “Emiri Diwan Palace”, një kompleks i shtrirë dhe i vendosur në kryeqytetin e vendit, Doha, i ndërtuar për të pasqyruar fuqinë dhe pasurinë e shtetit.

Familjet mbretërore të Katarit udhëtojnë me stil dhe kanë në pronësi avionë të shumtë privatë - duke përfshirë një avion 165,000 £ të quajtur "pallat fluturues". Sheikh Tamim është gjithashtu i njohur për flotën e tij të makinave luksoze dhe është pronar krenar i një “La Ferrari” të kuq edicioni të kufizuar.

Sheikh Tamim zotëron gjithashtu superjahtin luksoz “Al Lusail”, që thuhet se vlen 400 milionë funte. Ai krenohet me një sallon bukurie në bord, ashensor për mysafirë dhe kinema private. Ai udhëzoi projektuesit që ta ndërtonin atë një këmbë më të shkurtër se superjahti i babait të tij, Katara, si shenjë respekti.

Emiri ka tre gra

Në përputhje me ligjet tradicionale islame sunite dhe shiite, burrat myslimanë lejohen të martohen me disa gra. Babai i 13-vjeçarit Sheikh Tamim ka tre gra.

E para, Sheikha Jawaher, me të cilën u martua në vitin 2005, shërben si Zonja e tij e Parë dhe e shoqëron atë në udhëtime zyrtare, përfshirë funeralin e Mbretëreshës vitin e kaluar. Çifti janë kushërinj të dytë dhe kanë katër fëmijë, dy vajza dhe dy djem. Babai i Sheikha Jawaher ishte dikur një zyrtar i fuqishëm qeveritar dhe ka shërbyer si zëvendësministër i jashtëm dhe ministër i Shëndetit Publik.

Sheikh Tamim u martua me gruan e tij të dytë, Sheikha Al-Anoud bint Mana Al Hajri, me të cilën ai ka pesë fëmijë, në vitin 2009 - ajo ishte vajza e ambasadorit të Katarit në Jordani.

Një vit pasi mori pushtetin në 2013, u njoftua se ai ishte martuar me gruan e tij të tretë, Sheikha Noora bint Hathal Al Dosari, me të cilën ka katër fëmijë.

Investimet multimiliardere në prona e futboll

Familja mbretërore e Katarit ka investime në disa nga pronat më ikonike në botë, duke përfshirë The Shard të Londrës, dyqanin e mallrave Harrods, Canary Ëharf dhe Empire State Building të Nju Jorkut.

Ata gjithashtu zotërojnë aksione në Barclays Bank, British Airëays, Volksëagen, Porsche dhe Louis Vuitton. Investimet e tyre vetëm në Mbretërinë e Bashkuar arrijnë në 40 miliardë paund.

Ndër sipërmarrjet e tij fitimprurëse, Sheikh Tamim është pronari aktual i Paris Saint Germain, pasi ka investuar 1.5 miliardë funte në klub. Nëse konfirmohet marrëveshja e tij me Manchester United, ai do të zotërojë dy nga klubet më të mëdha në futboll.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Dita jonë 2024