Vala e të nxehtit, Mbretëria e Bashkuar shpall emergjencën kombëtare: Rrezikohen edhe të shëndetshmit

Nga A2 CNN
16 Korrik 2022, 08:31 | Bota
Vala e të nxehtit, Mbretëria e Bashkuar shpall emergjencën

Mbretëria e Bashkuar ka shpallur një emergjencë kombëtare, pas një paralajmërim të kuq të nxehtësisë ekstrem, që është lëshuar për herë të parë, pasi temperaturat mund të arrijnë 40 gradë celcius.

Paralajmërimi më i lartë i Met Office përfshin Londrën, Mançesterin dhe Jorkun të hënën dhe të martën.

Sipas autoriteteve do të thotë se ka rrezik për jetën dhe rutinat e përditshme do të duhet të ndryshojnë.

Ka të ngjarë kufizime të shpejtësisë në linjat hekurudhore, disa shkolla do të mbyllen herët dhe disa takime në spital do të anulohen.

Në rrugë, po planifikojnë të përhapin rërë për të reduktuar shkrirjen dhe RAC ka paralajmëruar se më shumë shoferë do të kenë nevojë për ndihmë pasi makinat nxehen.

Në krye të paralajmërimit të Zyrës Met, Agjencia e Sigurisë Shëndetësore në Mbretërinë e Bashkuar lëshoi ​​alarmin e saj më të lartë të nxehtësisë katër për organet shëndetësore dhe të kujdesit.  Ata paralajmëruan se sëmundja dhe vdekja mund të ndodhin "në mesin e njerëzve të aftë dhe të shëndetshëm".

Drejtuesit e NHS të premten në mbrëmje paralajmëruan se do të kishte kërkesa më të mëdha për ambulanca dhe pacientët mund të rrezikoheshin nëse lihen jashtë spitaleve në automjete emergjente në mot të nxehtë.

Në një letër ata thanë se ambulancat nuk duhet të presin jashtë departamenteve të urgjencës më shumë se 30 minuta përpara se të shkarkojnë pacientët.

Është hera e parë që lëshohet një paralajmërim i kuq i nxehtësisë për pjesë të Mbretërisë së Bashkuar, megjithëse sistemi i paralajmërimit të nxehtësisë ekstreme u prezantua vetëm në vitin 2021.

Doëning Street tha se alarmi po trajtohej si një emergjencë kombëtare. Zyrtarët u takuan të premten dhe do të takohen përsëri gjatë fundjavës për të diskutuar përgjigjen ndaj motit ekstrem.

Moti në fillim të javës së ardhshme parashikohet të jetë i ngrohtë në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar, por temperaturat do të jenë më shumë si 30 gradë Celsius në Skoci dhe Irlandën e Veriut.

Vala e të nxehtit, me origjinë nga Afrika e Veriut, po përhapet në të gjithë Evropën dhe ka nxitur zjarre në Portugali, Francë dhe Spanjë.

A2 CNN Livestream

Debat - nga Alba Alishani