Zelenska deputetëve britanikë: Nuk na duhet vetëm fitorja, por drejtësi

Nga A2 CNN
29 Nëntor 2022, 16:58 | Bota
Zelenska deputetëve britanikë: Nuk na duhet vetëm fitorja, por

“Fitorja nuk është e vetmja gjë që na duhet, ne kemi nevojë për drejtësi”. Me këto fjalë iu është drejtuar zonja e Parë e Ukrainës, Olena Zelenska, deputetëve të Mbretërisë së Bashkuar.

Pas komenteve të Sir Lindsay, ajo thotë se ukrainasit po kalojnë një terror të ngjashëm me atë të përjetuar nga Britania e Madhe në Luftën e Dytë Botërore, kur Gjermania naziste bombardoi qytetet.

“Ne erdhëm tek ju për drejtësi, sepse kjo do të çojë në fundin e kësaj lufte", theksoi ajo.

Sipas saj “do të kishte qenë e pamundur që njerëzit e qyteteve të bombarduara britanike të pranonin që përgjegjësit të mos merrnin drejtësi. Populli ukrainas i prekur nga sulmet e Rusisë meriton të njëjtën drejtësi”, shtoi Zelenska.

Zelenska u tha deputetëve se komuniteti botëror duhet të bashkohet, ashtu siç bëri në janar 1942, për të mbështetur një gjykatë speciale kundër agresionit të Rusisë ndaj Ukrainës.

"Unë po ju kërkoj një favor të vogël për t'u bërë lider botëror në përpjekjet për drejtësi. Drejtësia nuk është e nevojshme vetëm për Ukrainën, por që bota të mund ta udhëheqë jetën e saj jo me sundimin e forcës. Ne kemi nevojë për drejtësi në mënyrë që bota të mbijetojë," shton Zelenska.

Më herët, Kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve Sir Lindsay Hoyle duke folur për luftën në Ukrainë dhe dhunën ndaj grave gjatë konfliktit, theksoi se kjo situatë na prek të gjithëve

“Nuk duhet të mendojmë se kjo situatë po ndodh në një vend të largët dhe se nuk na prek neve. Vizita e zonjës së parë duhet të na tronditë përsëri të zgjohemi dhe ajo duhet të na bëjë të dëgjojmë kur thotë se gratë në Ukrainë po përdhunohen nga ushtarët rusë dhe po shkatërrohen jetët e njerëzve. Është detyra jonë të mbajmë në qendër të vëmendjes mbi ju, të vazhdojmë ta tronditim botën zgjuar nga tmerret që po kryen Rusia," thotë ai.

Ai thotë se Mbretëria e Bashkuar duhet të vazhdojë të mbështesë Ukrainën.

A2 CNN Livestream

Dita jonë 2024