“Ndaloni Putinin, është si Hitleri”, Zelensky mbërrin në Nju-Jork

Nga A2 CNN
23 Shtator 2023, 14:32 | A2 CNN në Ukrainë
“Ndaloni Putinin, është si Hitleri”, Zelensky mbërrin

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, gjendet në Nju-Jork për të marrë pjesë në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara.

Ai planifikon edhe një vizitë në Uashington dhe takim në Shtëpinë e Bardhë me presidentin amerikan, Joe Biden.

“Falënderoj Shtetet e Bashkuara për mbështetjen”, tha Zelensky. “Duhet të ndalojmë Putinin pasi është bërë njësoj si Hitleri”, shtoi presidenti ukrainas, duke njoftuar se do të paraqesë në OKB një propozim kundër agresionit të Rusisë.

Gjatë qëndrimit në Nju-Jork, Zelensky vizitoi dhe një spital ku po trajtohen ushtarë ukrainas që kanë marrë plagë të rënda, shumë prej të cilëve kanë përfunduar me gjymtyrë të amputuara.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi